Yerlileri kızdırmayan bir turist nasıl olunur

Seyahat etmenin birçok faydası vardır. Rutinin dışına çıkmamıza, bizi daha aktif hale getirmemize ve yeni şeyler denememize izin veriyorlar. 2014 yılında yapılan bir araştırma, seyahatin bizi çok daha mutlu ettiğini ve alışverişi bile geride bıraktığını buldu.

Ancak turizmin de bir dezavantajı var. Çevre üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Turizm kaynaklı karbon emisyonları son birkaç yılda artıyor ve bilim adamları, bu endüstrinin dünyadaki toplam emisyonların yaklaşık %8’inden sorumlu olduğunu tahmin ediyor. Neyse ki, bu hala değiştirebileceğimiz bir şey.

Amerika’dan seyahat bloggerı Meghan O’Dea’ya göre, doğa ve ekolojinin korunmasının günlük yaşamla yakından ilişkili olduğunu ve yeşil alışkanlıkların sadece evde değil seyahat ederken de olması gerektiğini herkes anlamalı.

Turizm çevreyi nasıl etkiler

Turizmin bazı zararları ortadadır havacılıkta kullanılan jet yakıtı; otel ve tatil köylerinde enerji kullanımı. Temel olarak, büyük ölçekli enerji tüketimi, neredeyse tüm otellerde bulunan klima ile ilişkilidir.

Seyahatin bazı olumsuz etkileri daha az görünür.

Birçok otel zinciri ve otel, yerel kaynakları kullanmak yerine yurt dışından yiyecek satın almaktadır. Bu, yerel ekonominin ve yakıt maliyetlerinin bozulmasına neden olur.

Tatil alanlarının genişletilmesi ve yeni otellerin inşası, orman arazisinin tahrip olmasına ve toprak bozulmasına yol açmaktadır.

Turistler arasında popüler olan adalar kaynak sıkıntısı çekiyor ve sürekli yeni kaynaklar aramaya zorlanıyor. Sürekli olarak adalara gelen gemiler yerel ekosistemlere zarar veriyor.

Son yıllarda, iklim ve çevre değişikliği turistik destinasyonlara zarar verebileceğinden, turizm endüstrisinin temsilcileri bu sorunlara çok dikkat etmeye başladı. Ancak her turist de katkıda bulunabilir.

Doğru yeri seçin

Her şey seyahat için bir hedef seçmekle başlar. En çok tercih edilen yönler, herkes için yeterli kaynağın olduğu yönlerdir. Örneğin, büyük şehirler. Nüfusun fakir olduğu ve ek gelir ihtiyacı olan yerlere de gidebilirsiniz.

Tatilde yardımcı olmak istiyorsanız, ülkeleri turizm dahil tüm alanlarda çevreye yaklaşımlarına göre sıralayan Yale Üniversitesi Çevresel Performans Endeksi’ne göz atabilirsiniz. Ayrıca, bir otel veya pansiyon seçimini dikkatlice düşünün. Birçoğu günlük yatak çarşaflarını değiştirmeyi bırakmaya ve kendi yemeklerini yemek için koşullar sağlamaya başladı.

Çevre dostu ulaşım

Araba kiralayacaksanız elektrikli bir araba almayı düşünün. Kural olarak, birçok şirket bu tür araçları filolarında zaten satın almıştır. Alternatif olarak, bisiklet kiralayabilir veya yürüyüşün keyfini çıkarabilirsiniz.

Belirli bir yere bir kez gitmeniz gerekiyorsa, yerel toplu taşıma ağının hizmetlerini kullanın.

Yerel ürünleri yiyin ve satın alın

En sevdiğiniz deniz ürünlerini dağdaki otelinizin restoranında bulursanız, büyük olasılıkla oraya ulaşmak için uzun bir yol kat etmişlerdir. Bulunduğunuz bölgede neyin çıkarıldığını seçin.

Yerel ürünleri yemek sadece yakıttan ve çevreden tasarruf etmenize ve yerel ekonomiyi desteklemenize izin vermez, aynı zamanda vücudunuz için daha faydalıdır.

Her zamanki menünüzü çeşitlendirmek ve yeni mutfak geleneklerini ve geleneklerini keşfetmek için yerel mutfağı keşfedin.